MIT TEHETSZ HÁZILAG KUTYA FOGKŐ, KUTYA SZÁJSZAG ELLEN?
Fogköves a kutya, büdös a kutya szája, ínygyulladása van, mit csináljak…
Ha a te kutyádnál is ez a helyzet, tudod, miről beszélünk.
Ez a probléma nem csak az öreg kutyusoknál fordul elő (bár náluk gyakrabban), hanem fiatal kutyáknál is tapasztalható.
A kutya fogkő eltávolítása házilag is lehetséges, nem kell kutyádat az altatás kockázatánek kitenni.
Másik probléma a kutya rossz lehelete, ami tekinthető kellemetlenségnek, bár jelzés lehet ez is egészségi problémára, ezért a fogkövet mindenképp nagyon komolyan kell venni.
Kutatások szerint a 3 év fölötti kutyák 80%-a szenved valamilyen, a fenti tényezők által kiváltott íny-és egyéb szervi betegségben.
Milyen problémát okozhat a kutyának a fogkő?
Nem csak esztétikai gond, ez lenne a legkevesebb, de rengeteg kockázata van, mert a fogkő melegágya a baktrériumoknak, ami nem csak azt okozhatja, hogy tönkre megy a fog, de csúnya ínybetegséget okozhat, a kutya elveszítheti a fogait.
A legnagyobb veszély hogy a fogkőben felgyülemlett baktériumok a véráramba kerülve károsíthatják a szívet a májat és a vesét is.
Ebben a bejegyzésben megosztjuk veletek, nálunk mi oldotta meg a problémát egyszerűen, hogyan távolítottuk el a kutyánk fogkövét mi, természetes módon, de előbb nézzük, mi vezethet ehhez az állapothoz.
A kutya szájszagát többnyire a lepedékben (plakkban) megtelepedett baktériumok okozzák.
Plakk akkor képződik, amikor az ínyvonal mentén megrekedt lepedéket (például ételmaradékot) nem távolítjuk el. A plakk könnyen megkeményedhet és néhány nap leforgása alatt fogkővé szilárdul.
A fogkő lerakódik az íny mentén, ez irritációt okoz amitől egy idő után ínygyulladást okoz. Ez olyan fájdalmas lehet hogy akár az ételt is visszautasíthatja a kutya.
Ha továbbra is fennáll a fogkövesség, a fogkő egyre vastagabban rakódik le, azíny alá is behúzódva. Ahogyan vastagodik, az íny eltávolodik a fogtól és ebben a résben további lepedék rakódik le, melyben a baktériumok elszaporodhatnak.
Ez fogágy betegséget okoz a kutyánál, felléphet tályog, a fogágy és a fogak károsodnak, a fogak kihullhatnak.
Ha hagyjuk, hogy az íny állapota ennyire leromoljon, az íny és a fogak károsodása visszafordíthatatlan. A fogak meglazulnak és kiesnek.
Ez az állapot gyakran fájdalommal jár, ezenkívül más komplikációk is felléphetnek .
Mit figyelj, ha szeretnéd ellenőrizni, hogy kutyád fogai fogkövesek-e?
A lenti képeken látható, hogy többnyire a szemfogakon kezdődik a lerakódás, a sárgás-barnás elszíneződés már fogkő, az utolsó képen nagyon csúnya állapotban, ilyenkor többnyire már ínybetegség is észlelhető és nem kizárt szervi megbetegedés sem..
Kezdődő fogkövesség
Előrehaladottabb fogköves állapot a szemfogakon
Itt már komolyabb problémák vannak, a hátsó fogak mindegyike fogköves, egy ilyen stádiumban már felmerülhet a szervi károsodás is
Amivel sokan találkozunk kutyáinknál, a rossz leheletet. Ezt a fogkő mellett számtalan plusz tényező is okozhatja, eledek, száraztápok, nyers hús.
Vannak fogkövesedésre genetikailag hajlamosabb kutyák, okozhatja gyulladás, gyógyszerek, helytelen táplálás és a korosodással is számolni kell.
A kistestű kutyák amiatt érintettek nagyobb számban, mert náluk a nyál több szervetlen anyagot (kalcium és magnézium sót) tartalmaz, mint a nagytestű kutyáké.
Emellett gyakori probléma, hogy az apróbb kutyák gazdái gyakran tartják kedvenceiket olyan eleségen, ami nem igényel rágást.
A kutya kis testmérete nem jelenti azt, hogy nem kaphat olyan táplálékot, jutalomfalatot, fogtisztítót, amit erőteljesen rágni kell. Ők is ugyanúgy szeretik a rágható eldeleket és természetesen a fogaik is alkalmasak arra hogy rágjanak.
Sajnos gyakori probléma, a kutyák is egyre kevesebbet rágnak, pedig a kutyák fogsora erre való, és a fogkő kialakulásának fő ellenszere a rágás.
Nem csak a fizikai behatás miatt, hiszen egy ha valamit hosszasan rág a kutya, az szinte fogkefeként tisztítja a fogát, hanem azért is, mivel rágás közben fokozódik a nyáltermelés ami természetes módon akadályozza meg a plakk lerakódását.
Mit tehetsz te hogy kutyád fogain ne alakuljon ki fogkő?
Jó hírünk van, házilag is egyszerűen és könnyen megelőzheted a szájszag és fogkő kialakulását.
Tisztíthatjuk is a kutyánk fogait hogy megelőzzük a lepedék lerakódását, erre való a speciálisan a részükre kitalált kutya fogkefe és kutya fogkrém.
Persze a kutyák nem kifejezetten boldogan mosnak fogat, ha nincsenek kiskortól ehhez szoktatva, de türelemmel és utána megfelelő jutalmazással ez is megoldható.
A fogmosás megakadályozza a lepedék képződését, a fogszuvasodást és kellemes leheletet biztosít.
A modern technológia már a kutyaápolásban is képviselteti magát, ennek kiváló példája az ujjra húzható ezüstionos fogtisztító kutyának, mely megköti a baktériumokat és megszabadítja a fogsort a lerakódásoktól, lepedékektől, fogkőtől, illetve csökkenti a szájszagot.
A fogmosás is fontos, de nem minden esetben oldja meg a fogkövesség problémáját.
Mit tudsz tenni hogyan előzheted meg a kutyád fogain a fogkő képződését?
Ezt a dolgot nekünk is érdemes lenne szem előtt tartani:
Rágni, rágni, rágni!
Mindenképpen kapjon kutyád olyasmit, amit hosszasan kell rágni, lehet ez maga az étele, jól megválasztott fogtisztító rágcsa, olyan fogtisztító játék, mely méreganyagoktól mentes, lényeg hogy alaposan rághasson, hiszen a kutya fogai rágásra lettek kitalálva.
Saját tapasztalatunk:
Mi így oldottuk meg a kutya fogkő eltávolítást házilag, természetes módon
A mi kutyánk előéletét nem ismerjük, de az majdnem biztos, hogy sokáig élhetett utcán és valószínűleg szemetet kellett ennie, ez elég jól látszik a metszőfogak kopásán.
A fogai már akkor sem voltak makulátlanok, amikor hozzánk került, szemfogai fogkövesedések voltak már akkor.
Nagy dilemma volt, mit csináljunk, mert nagyon fél mindenkitől aki szakszerűen leszedhette volna a fogköveit, állatorvostól, kutyakozmetikustól részrehajás nélkül. Mi meg igyekeztünk kímélni a stressztől, amúgy sem volt az előélete vidám, hát nekiálltunk keresni valami olyan terméket amivel el lehet távolítani kutya fogkövet altatás nélkül.
Várólistán volt mindenféle csodaszer, sütöttünk is, a petrezselymes zabpelyhes kutyakeksz elég jó szájszag ellen, biztatlak hogy próbáld ki te is, de ha már súlyosabb a helyzet, valami ütősebb dolog kell.
Ahogy nálunk ez alap, itt is szempont volt, hogy természetes összetevőkből legyen a segítség.
Hosszas keresgélés után választásunk végül a Leiky Dentanolra esett, ami 100%-ban természetes, és kifejezetten kutya fogkő, kutya szájszag ellen, ínygyulladás kezelésére szolgál.
Kicsit szkeptikus voltam az összes pozitív vélemény ellenére, hát mégiscsak ez egy por, megeszi a kutya, aztán csókolom.
Mindenesetre az előírt adagolásban elkezdtük adni neki.
Igazság szerint másfél hétig bele sem néztem a szájába, aztán egyik nap a szokásos szenvedélyes ásásban beleakadt egy darab ág a fogai közé. Kiszedtük a fadarabkát, és akkor láttuk meglepődve, hogy a rondábban fogköves szemfogáról a fele fogkő eltűnt!
Nagy öröm, hogy nincs szükség ultrahangos fogkőleszedésre, a Dentanol tette a dolgát, a szájszaga megszűnt és a fogkőtől is kezd megszabadulni.
A felső sorban a Dentanol előtti, az alsóban a Dentanol közel 2 hetes alkalmazása utáni állapot.
Látványos a változás a bal oldali, fogkövesebb szemfogon, a másikon eleve nem volt vészes a helyzet, ott a kisebb fogkő középről el is tűnt.
A Leiky Dentanolban magas antioxidáns tartalmú, gyulladáscsökkentú hatású vörös áfonya, a plakkok és káros baktériumok elszaporodását akadályozó barna alga, gyulladáscsökkentő és üde leheletet biztosító petrezselyem, a csontképződést támogató, fogakat erősítő kovaföld és erős antioxidáns hatású OPC szőlőmagliszt van.
Ezeken kívül olyan értékes összetevőket tartalmaz, mint a foszfor, nátrium, magnézium, jód, vas, kobalt, szelén, kálium, alumínium, réz, cink, mangán.
Olyan enzimeket tartalmaz, amelyek a kutya vagy macska nyálának összetételét megváltoztatják és ezáltal képesek eltávolítani a lepedéket és a fogkövet okozó baktériumokat.
Nem csak kutya, hanem cica fogkő eltávolítására, szájszag kezelésére is használható, megelőzhető az ínygyulladás és a szív, -máj, -vesebetegségek, és szerencsére általában szívesen megeszik a kutyák és a macskák is.
Miért hasznos még a Leiky Dentanol?
Megoldható a kutya fogkő eltávolítása házilag, ultrahang és altatás nélkül, mellyel elkerülhető az altatás kockázata, ami különösen idős kutyánál kiemelten nagy kockázatot jelent.
Mindentől függetlenül:
-legalább évente lássa állatorvos a kutya száját, ellenőriztessétek a fogak, íny állapotát, ha szükséges, szedje le állatorvos a fogkövet
-adjatok a kutyáknak rágni! rendszeresen! dolgozzanak azok a fogak, hogy minél tovább épen maradjanak!